エピソード

  • Cierpienie jako zalążek zmiany – jak przekształcić ograniczenia w siłę
    2025/04/16

    „Człowiekowi można odebrać wszystko oprócz jednej rzeczy,ostatniej z ludzkich wolności – wyboru własnej postawy w danych okolicznościach, wyboru własnej drogi.” – Viktor E. Frankl


    W chwilach największych przeciwności rodzą się pytania o sens cierpienia. Czy cierpienie może mnie czegoś nauczyć? Czy ograniczenia, które narzuca mi życie, mogą stać się zalążkiem pozytywnej zmiany?

    Cierpienie sprawia, że zaczynamy szukać rozwiązań, ucieczki czy nawet zmiany pozycji. Czy gdy boli Cię noga podczas zgięcia, automatycznie nie zmieniasz jej położenia i nie prostujesz bolącej kończyny? To nic innego jak właśnie początek transformacji i zmiany. Podobnie może być na poziomie naszej psychiki.


    Jako liderowi zmagającemu się na co dzień z hemofilią (poważną chorobą genetyczną - zaburzeniem krzepnięcia krwi, które powoduje, że doświadczam przedłużających się krwawień) te pytania od lat towarzyszą mi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

    Codzienność życia z Hemofilią to ból, nagłe wylewy,frustracja, ograniczenia ruchowe, artropatia, sztywności w stawach (szczególnie zimą), powikłania po chorobach towarzyszących czy dożylne podawanie leków minimum 104 razy w roku.


    Mój pierwszy wylew wystąpił u mnie zaraz po ukończeniu pierwszego roku życia. Kiedy byłem dzieckiem, moi rodzice toczyli nieustanną walkę o moje zdrowie, a nasze życie składało się z ciągłych wizyt w szpitalu. Było ich tak wiele, że kiedy teraz o nich myślę, wszystkie zlewają się w jedno.

    Przez długi czas traktowałem moje schorzenie wyłącznie jako brzemię, coś, co odróżniało mnie od innych i teoretycznie mogło zatrzymać mój rozwój. Z czasem jednak odkryłem paradoks w tym, że cierpienie może stać się nauczycielem, a nawet darem, jeśli świadomie wybierzemy naszą postawę wobec niego.


    Dziś chciałbym Ci opowiedzieć o mojej drodze od postrzegania choroby jako ograniczenia do odkrycia w niej źródła wyjątkowych kompetencji przywódczych. Pokażę, jak osobiste cierpienie może stać się fundamentem empatii i przedstawię praktyczne wskazówki, jak przekuć własne wyzwania w siłę transformacyjną.

    続きを読む 一部表示
    32 分
  • Samoświadomość lidera. Poznaj 5 wskazówek i 2 narzędzia (FRIS®, RMP) wspierające rozwój liderów.
    2025/03/30

    Z ogromną przyjemnością witam Cię w kolejnym odcinku podcastu "Przywództwo w czasach AI", gdzie zagłębimy się w temat fundamentalnej kompetencji liderskiej - samoświadomości. To właśnie z niej wywodzą się inne niezwykle istotne umiejętności, takie jak komunikacja czy budowanie zaufania.

    Gdy wskaźniki, cele biznesowe i rozmowy o efektywności dominują nasze spotkania, samoświadomość często zostaje zepchnięta na dalszy plan. Być może z powodu braku czasu, albo z niechęci do zaglądania w głąb siebie.

    Zatrzymaj się jednak na moment i pomyśl czy pamiętasz ostatnią sytuację, gdy fala frustracji ogarniała Twój umysł podczas spotkania z zespołem? Czy przeszło Ci przez myśl skąd naprawdę wzięła się ta emocja? Co tak właściwie Cię zirytowało? I co najważniejsze - czy Twój zespół wyczuł to co się z Tobą dzieje, mimo że starałeś lub starałaś się ją ukryć za profesjonalną fasadą?

    Zadaj sobie też inne, szczere pytania takie jak:

    Czy naprawdę rozumiem, dlaczego reaguję emocjonalnie na konstruktywną krytykę?

    Albo, dlaczego niektórzy członkowie zespołu wywołują u mnie natychmiastowe napięcie lub niechęć? Skąd bierze się mój opór przed delegowaniem zadań lub przeciwnie - dlaczego tak łatwo oddaję kontrolę?

    Prawda jest taka, że większość liderów dramatycznie przecenia swoją samoświadomość. Badania pokazują, że chociaż 95% menedżerów jest przekonanych, że dobrze zna siebie, zaledwie 10-15% z nich faktycznie posiada tę umiejętność. Ta różnica kosztuje firmy miliony w utraconej produktywności i zwiększonej rotacji pracowników.

    Jako liderzy mistrzowsko analizujemy rynek, konkurencję i wyniki zespołu, jednakże w tej codzienności zapominamy przyjrzeć się najpotężniejszemu narzędziu, jakie mamy do dyspozycji - własnemu umysłowi i jego nieświadomym wzorcom.

    W dzisiejszym odcinku opowiem Ci, jak głębokie zrozumienie własnego stylu myślenia bezpośrednio wpływa na sukces Twój i Twojego zespołu. Pokażę Ci, jak nieświadome reakcje i zachowania mogą podkopać Twój autorytet, nawet jeśli posiadasz ogromny talent i kompetencje. Podzielę się sprawdzonymi narzędziami diagnostycznymi i przedstawię pięć praktycznych kroków, które pomogą Ci rozwinąć prawdziwą samoświadomość.

    Serdecznie zapraszam i dzięki, że tego słuchasz!

    Adam Trojańczyk

    続きを読む 一部表示
    41 分
  • Efektywne przywództwo. Rozwój umiejętności liderskich z pomocą nowych badań nad AI.
    2025/03/10

    Dowiedz się, jak wykorzystać lekcje płynące z najnowszych badań nad sztuczną inteligencją aby być efektywnym przywódcą i wzmacniać swoje umiejętności liderskie. Poznaj cztery strategie myślowe (weryfikacja, cofanie się, dekompozycja celów i wnioskowanie w tył), które wspierają rozwój kompetencji lidera na każdym etapie kariery. A to wszystko w kontekście odkryć neuronauk, wskazujących, że odpowiednio ćwiczony umysł pozostaje sprawny przez wiele lat – nawet w otoczeniu pełnym technologicznych zmian.

    続きを読む 一部表示
    17 分
  • Przestań udawać szczęście - dlaczego najlepsi liderzy pozwalają sobie na smutek
    2025/01/22

    Niepopularna opinia: Twój zespół nie potrzebuje kolejnego "pozytywnego lidera"

    Potrzebuje kogoś PRAWDZIWEGO.

    Współczesny świat gloryfikuje nieustanną radość i pozytywne myślenie. Smutek zaś jest często postrzegany jako oznaka słabości lub braku profesjonalizmu. Ale czy to naprawdę oznacza, że w świecie biznesu nie ma prawa do trudniejszych emocji? Czy smutek może być w rzeczywistości źródłem siły, refleksji i autentyczności?

    W moim najnowszym artykule i odcinku podcastu przyglądam się roli smutku w przywództwie. Opowiadam o tym, dlaczego pozwolenie sobie na tę emocję może:

    👑 poprawiać proces podejmowanie decyzji, ⚙️ usprawnić analityczne myślenie, 🧠 zwiększać pamięć, 🔍 zwiększać zdolności do zapamiętywania szczegółów, 💙 oraz budować zaufanie i wzmacniać relacje.

    Dzielę się również osobistymi doświadczeniami i wynikami badań, które pokazują, że smutek nie jest przeszkodą, lecz częścią drogi do lepszego zrozumienia siebie i innych.

    Serdecznie zapraszam.

    続きを読む 一部表示
    16 分
  • Kryzys w branży IT - 7 miesięcy rozmów z 50 menedżerami z Europy i USA na temat sytuacji w branży
    2024/12/18

    Przez siedem miesięcy przeprowadziłem ponad 50 rozmów z menadżerami najwyższego szczebla, w tym głównie CEO (dyrektor generalny), CTO (dyrektor ds. technologii), CFO (dyrektor finansowy), COO (dyrektor operacyjny) i CIO (dyrektor do spraw innowacji/informatyki), z takich krajów jak Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone i Szwecja.

    Spotkania te dały mi możliwość wysłuchania różnorodnych perspektyw na początki recesji na rynkach, a szczególnie na kryzys w branży IT i nowoczesnych technologii, oraz poznania obecnej sytuacji w ich organizacjach. Na podstawie przemyśleń oraz zebranych z rozmów danych powstały poniższe zapiski. Nie znajdziesz tutaj wszystkich rozmów, jedynie wybrane. Te, które się pojawiają, zostały zanonimizowane. Pozostawiłem jedynie stanowiska i kraje moich rozmówców.

    Praktycznie każdy menadżer, z którym rozmawiałem, opisywał ogromne i druzgocące skutki kryzysu, który wydawał się nie mieć końca. Nie spotkałem firmy, która nie odczuwała ciężaru tych problemów. Widmo niepewności i stagnacji wisiało nad całą branżą. Nawet najbardziej zagorzali optymiści nie rozmawiali już o rozwoju, inwestycjach, ciekawych projektach czy długofalowych planach.

    続きを読む 一部表示
    46 分
  • Budowanie kultury organizacyjnej. Lekcje z katastrofy promu kosmicznego Columbia. Najnowsze dane (2024) na temat przywództwa w zestawieniu z tragicznymi wydarzeniami (2003).
    2024/11/05

    Kiedy uczestniczyłem w zajęciach na Massachusetts Institute of Technology (MIT), poświęconych budowaniu kultury i odporności organizacji, jednym z poruszanych tematów była analiza katastrofy promu kosmicznego Columbia, która zakończyła się tragiczną śmiercią siedmiorga astronautów.


    Zajęcia na MIT oraz analiza katastrofy dostarczyły mi bardzo cennych wniosków na temat zarządzania złożonością i kryzysami w organizacjach. Wiele się dzięki nim nauczyłem, a przedstawione praktyki staram się nadal wykorzystywać w swojej codziennej pracy.


    Dlatego szczególnie ucieszyłem się, gdy rok później, we wrześniu 2024 roku, trafiłem przypadkiem na świeżo wydany, 72. odcinek podcastu HBR On Leadership, który poruszał tę samą tematykę. Znalazłem w nim dodatkową, równie interesującą analizę tragedii, tym razem skupioną głównie na roli przywództwa.


    Zainspirowało mnie to na tyle, że jeszcze tego samego dnia postanowiłem poszukać najnowszych danych oraz raportów dotyczących roli liderów w organizacjach. Chciałem porównać je z materiałami z MIT oraz HBR. Zapragnąłem sprawdzić, jak liderzy oraz kultura organizacyjna firm mają się do tego, z czym ponad 20 lat temu mierzyła się NASA. Na tej podstawie powstała analiza oparta na danych z raportów, do której wysłuchania serdecznie Cię zapraszam.

    続きを読む 一部表示
    22 分
  • 7 sposobów na budowanie zaufania w zespole — przewodnik po strategiach i moich własnych doświadczeniach
    2024/09/30

    Zaufanie jest niewidzialnym spoiwem, które łączy ludzi i pozwala im wspólnie osiągać więcej, niż mogliby indywidualnie. Jego budowanie to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień. Jest to długotrwałe działanie, wymagające cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania.

    Zaufanie to bardzo ważny, a jednak rzadko poruszany i niedoceniany aspekt współpracy zespołowej. Dlatego postanowiłem poświęcić mu należytą uwagę.

    Zanurkowałem w dziesiątki badań, raportów, wykładów oraz materiałów i zebrałem je w jedną całość. Nie znajdziesz lepiej skondensowanej dawki wiedzy poświęconej szerokorozumianemu zaufaniu w Twoim zespole.

    W tej publikacji chciałbym podzielić się z Tobą moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat budowania zaufania. Wspólnie przyjrzymy się nie tylko korzyściom, jakie z tego wynikają, ale także strategiom, które każdy lider może wdrożyć w swoim zespole. Odwołując się do badań, danych i realnych przykładów, spróbujemy zrozumieć, dlaczego zaufanie jest tak istotne i jak skutecznie je budować. Dowiesz się także, jak autentyczna komunikacja, szanowanie czasu innych oraz okazywanie słabości i wyważone dzielenie się osobistymi doświadczeniami mogą wpływać na Twoją wiarygodność.

    続きを読む 一部表示
    46 分