エピソード

  • Polska Prezydencja w Radzie UE. Co z klimatem?
    2024/12/21

    Co oznacza objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie UE? Na czym polega ta rola? Czy prezydencja będzie okazją, przy której Polska aktywniej zawalczy o klimat i przyrodę na forum europejskim? Czy wręcz przeciwnie?


    Na te pytania odpowiada Krzysztof Mrozek, dyrektor Programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej, a także członek Rady NGO ds. Prezydencji przy Kancelarii Premiera.

    続きを読む 一部表示
    25 分
  • Bezpieczeństwo żywnościowe Polski, czyli jakość ponad ilość
    2024/12/03
    • Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe?
    • Czy złej jakości żywność wpływa na nasze zdrowie?
    • Jak produkcja żywności wpływa na środowisko naturalne?

    Bezpieczeństwo żywnościowe to nie tylko dostęp do odpowiedniej ilości żywności, ale także jej dostępność ekonomiczna, wpływ na zdrowie konsumentów i ekosystemy, które ją produkują. Elementem bezpieczeństwa żywnościowego jest też opłacalność produkcji i jej wpływ na lokalne społeczności. Narracja “dużo i tanio” to zagrożenie dla odporności polskiego modelu produkcji żywności i ryzyko, że będziemy mieć gorszy dostęp do dobrej jakości żywności w przyszłości – wskazuje dr Paulina Sobiesiak-Penszko, ekspertka Koalicji Klimatycznej oraz Dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych w najnowszym odcinku Podcastu o klimacie.


    続きを読む 一部表示
    29 分
  • COP29 w Azerbejdżanie. Negocjacje klimatyczne od kuchni
    2024/11/11

    Konferencja Stron Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbywa się od 11 do 22 listopada po raz 29-ty, tym razem w Baku w Azerbejdżanie.


    O czym będzie tegoroczny Szczyt COP29? Po co nam globalne negocjacje klimatyczne? Jak przebiegają? Czy Szczyty klimatyczne COP przynoszą wymierne rezultaty? Co ustalono na poprzednich COP-ach, m.in. w Paryżu, Katowicach lub w Dubaju? Dr Justyna Orłowska, ekspertka z Polskiej Zielonej Sieci oraz Koalicji Klimatycznej opowiada o tym w najnowszym odcinku Podcastu o klimacie.

    続きを読む 一部表示
    21 分
  • Gaz jako paliwo przejściowe? To nonsens
    2024/08/31

    Czy to dobrze, że Polska traktuje gaz kopalny jako paliwo przejściowe w odchodzeniu od węgla?

    Gaz to zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski. Kryzys energetyczny poprzedzony przez szantaż gazowy Rosji pokazał, że dostęp do tego paliwa może być przedmiotem geopolitycznej rozgrywki, a ono samo – niezwykle szybko –może się okazać niedostępne z powodu szoków cenowych. Do tego infrastruktura gazowa jest podatna na ataki militarne i terrorystyczne.

    W tym odcinku Podcastu o klimacie Diana Maciąga z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network, ekspertka ds. gazu kopalnego Koalicji Klimatycznej, opowiada także o tym:

    • że metan to dwutlenek węgla na sterydach
    • że era taniego gazu minęła
    • że elektrownie gazowe to śmierć życia w rzekach w Polsce
    • że polskie państwowe spółki jak Orlen czy PGNiG nie mają planu odejścia od gazu
    • za kilka lat Polskę czeka kosztowna transformacja, o ile redukcja zapotrzebowania na gaz nie stanie się elementem wieloletniej strategii Polski

    Odcinek powstał we współpracy z ruchem obywatelskim RT-ON

    続きを読む 一部表示
    32 分
  • Zdrowie psychiczne a zmiana klimatu. Przeciw bezradności
    2024/06/22

    Jaki jest wpływ zmian klimatu na zdrowie psychiczne? Jak przyroda i bioróżnorodność wpływa na nasz nastrój? Skąd bierze się lęk przed zamianami klimatycznymi, depresja czy – mówiąc językiem ekspertów – dystres klimatyczny?

    Marzena Cypryańska-Nezlek, psycholożka społeczna z Uniwersytetu SWPS, zajmująca się zmianami klimatycznymi, innowacjami społecznymi i wypaleniem zawodowym wśród aktywistów, omawia te kwestie w najnowszej odsłonie Podcastu o klimacie.

    W odcinku także o tym:

    • jakie emocje pomagają nam odzyskać poczucie sprawczości w walce ze zmianą klimatu?
    • czy strach, smutek i gniew mogą stać się dla nas motorem do działania w obliczu kryzysu?
    • komu zależy na tym, żebyśmy czuli się bezradni wobec zmiany klimatu?
    • co sprawia, że działania aktywistów, np. Ostatniego Pokolenia, często spotykają się z niechęcią.
    • jak walczyć z wypaleniem wśród aktywistów?
    続きを読む 一部表示
    31 分
  • Lek na dezinformację? Edukacja klimatyczna i medialna
    2024/04/12

    Ponad połowa Polaków uwierzyła w przynajmniej jedną fałszywą informację na temat zmian klimatu i energetyki – wynika z badania “Dezinformacja oczami Polaków” przygotowanego przez Digital Poland, o którym opowiada nam Aleksy Szymkiewicz z organizacji fact-checkingowej Demagog.

    Co sprawia, że jesteśmy podatni na fałszywe informacje? Co sprzyja ich rozprzestrzenianiu się? Dlaczego fake newsy coraz mocniej wpływają na kształt debaty publicznej? Jak wygląda dezinformacja o tematyce klimatycznej i czy Polacy są na nią podatni?

    O tym, że potrzebujemy rzetelnej edukacji klimatycznej – nie tylko w szkołach, ale także wśród dorosłych, a także o tym, że powinna być połączona z edukacją medialną, a same media muszą wziąć na swoje barki zadanie oudporniania odbiorców na zalew fałszywych informacji rozmawia Aleksy Szymkiewicz z Demagog i Barbara Rogala z Koalicji Klimatycznej w audycji Podcast o klimacie.

    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Protesty rolników: o co w nich chodzi?
    2024/02/21

    Protesty rolników w całym kraju mają kilka wspólnych mianowników, a zwłaszcza sprzeciw wobec Europejskiego Zielonego Ładu i strategii dla rolnictwa “Od pola do stołu”, a także importu produktów żywnościowych z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej.

    Rolnictwo mierzy się z wieloletnimi, strukturalnymi zaniedbaniami. To przede wszystkim konieczność konkurowania z napływem tańszych produktów niespełniających norm bezpieczeństwa i jakości, system wsparcia i dotacji, a także umowy handlowe wynagradzające wysoką skalę produkcji, a nie jakość i korzyści dla środowiska, zmaganie z biurokracją, nieopłacalnością produkcji i trudnościami w sprzedaży i wiele, wiele innych problemów.

    Czy rolnicy dobrze rozpoznają transformację sektora rolniczego jako swój gwóźdź do trumny? Czy może polityka klimatyczna – zresztą nie po raz pierwszy – staje się chłopcem do bicia tam, gdzie od dawna koszty ponoszą wrażliwe grupy społeczne?

    Czy skracanie łańcuchów dostaw, zmniejszenie uzależnienia rolników od wielkich korporacji, producentów nawozów sztucznych i pestycydów zaszkodziłyby rolnikom czy jednak pomogły?

    Czy interesy wielkiego przemysłowego rolnictwa da się pogodzić z potrzebami niskoobszarowych gospodarstw lub rolników ekologicznych?

    Kto jest wielkim wygranym protestów rolników i komu tak naprawdę zaszkodziłyby postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu?

    Kto jest wielkim nieobecnym w dyskusji rozpętanej przez protesty rolników?

    O tym wszystkim mówi Justyna Zwolinska, ekspertka zajmująca się ochroną środowiska i klimatu w rolnictwie z Koalicji Żywa Ziemia.


    続きを読む 一部表示
    27 分
  • Nowy cel klimatyczny UE na 2040 r. Gość: Marcin Kowalczyk
    2024/02/05

    Jaki będzie nowy cel klimatyczny UE na 2040 rok?

    We wtorek 6 lutego Komisja Europejska ma przedstawić cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 roku. To cel pośredni między planowaną redukcją o 55 proc. do 2030 roku z pakietu Fit for 55 a celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

    Czy ten cel pośredni jest zbyt ambitny? Czy zagraża polskiej gospodarce, czy może będzie dla niej korzystny? Jaki będzie miks energetyczny Polski w 2040 roku, jeśli cel UE zostanie przyjęty? Czy będzie tam w ogóle miejsce dla gazu i węgla? Jak ma się do niego Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040)? Czy musi być w nim koniecznie atom? Czy cele z Manifestu 100 Dni stracą aktualność w obliczu nowych ambicji klimatycznych Europy?

    Na te pytania odpowiada Marcin Kowalczyk, ekspert Koalicji Klimatycznej z WWF Polska.

    続きを読む 一部表示
    24 分