エピソード

  • Kaip sukurti ir išsaugoti meilę gamtai?
    2024/12/24
    Kaip kalbėti apie pagarbų santykį su gamta amžiuje, kuriame žmogus gali pakeisti ar netgi sunaikinti viską – nuo atskirų gyvūnų ir augalų rūšių iki įvairių ekosistemų ir pačios Žemės? Ar vis dar galime būti gamtos stebėtojai, o gal jau esame jos šeimininkai ir desperatiški gelbėtojai? Kaip sukurti ir išsaugoti meilę gamtai? Apie tai – pokalbis su gamtininku, fotografu, rašytoju Selemonu Paltanavičiumi.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    53 分
  • Rizikų akivaizdoje: ar esame pasirengę juodosioms gulbėms?
    2024/12/17
    Besibaigiant metams, nestinga įvairiausių prognozių, ko galime tikėtis iš 2025-ųjų. Kokia bus pasaulio tvarka į Baltuosius rūmus sugrįžus Donaldui Trumpui? Ar Europa bus pasirengusi prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą? Ar priges konfliktų židiniai Vidurio Rytuose? Kai kurie ekspertai žvelgia dar toliau ir bando numatyti svarbiausius galimus iššūkius, kuriuos, tikėtina, teks atremti per artimiausius dešimtmečius. Taip gimsta vadinamieji juodųjų gulbių scenarijai. Kuo tokios prognozės skiriasi nuo būrimo iš kavos tirščių? Kaip šie scenarijai atsispindi ilgalaikėje vyriausybės strategijoje? Apie visa tai – pokalbis su Vyriausybės strateginės analizės centro vyriausiuoju politikos analitiku Justinu Mickumi.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    53 分
  • Tironijų revanšo metas. Ar ateitis priklauso Rytams?
    2024/12/10
    Vakarų pasauliui susiduriant su beprecedenčiais geopolitiniais iššūkiais, eižėja ne tik taisyklėmis grįsta tarptautinė tvarka. Aibė tarptautinių tyrimų kelia nerimą ir dėl demokratijos padėties augant poliarizacijai, tirpstant bendram vertybiniam pagrindui, jungiančiam skirtingas visuomenės grupes. Ar mes patys Vakaruose praradome tikėjimą idealais, grindusiais ne tik tarptautinę tvarką, tačiau ir teikusiais gyvybinę jėgą demokratijos veikimui? Ar tironijų revanšo akivaizdoje galime pademonstruoti gyvybingumą? Apie visa tai kalbamės su Mykolo Romerio universiteto vicerektoriumi, politologu Sauliumi Spurga.

    Ved. Donatas Puslys ir Paulius Gritėnas
    続きを読む 一部表示
    52 分
  • Ar žmogaus teisės gali atlaikyti dabarties iššūkius?
    2024/12/03
    Žmogaus teisės yra tapusios visiems girdėta ir daugeliui suprantama koncepcija. Bet kartu su besiplečiančiu suvokimu aršėja ir pasipriešinimas universalių žmogaus teisių idėjai, bandymai pasinaudoti moderniomis technologijomis, informacinėmis manipuliacijomis, politinėmis galiomis tam, kad būtų užgniaužtas jų įgyvendinimas. Ar žmogaus teisės gali atlaikyti dabarties iššūkius? Temą aptariame su Lietuvos žmogaus teisių centro vadove Jūrate Juškaite Paribio.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    52 分
  • Ar Bažnyčia išlaiko išbandymus galia?
    2024/11/26
    Viešumoje vis nuskamba kritika Lietuvos Katalikų Bažnyčios hierarchams – dėl katalikiškame žurnale neleisto spausdinti Nacionalinės premijos laureato straipsnio, dėl lėtos reakcijos į įtarimus dvasininkams, įtariamiems seksualiniu išnaudojimu, ar, visuomenės nuomone, neadekvačių bausmių prasikaltusiems. Kas tai – vienkartinės klaidos ar sisteminės ydos? Ar Katalikų Bažnyčia Lietuvoje atlaiko išbandymus galia? Šiuos klausimus svarstome kartu su publiciste, Katalikų Bažnyčios socialinio mokymo žinove Toma Bružaite.

    Ved. Donatas Puslys ir Paulius Gritėnas
    続きを読む 一部表示
    53 分
  • Kaip Lietuvos ateitį strateguoja socialdemokratai?
    2024/11/19
    Šių Seimo rinkimų laimėtoja tapo Lietuvos socialdemokratų partija, gavusi teisę formuoti valdančiąją koaliciją ir burti savo ministrų kabinetą. Bet pergalę lydėjo ir neišpildyti pažadai bei dalies visuomenės pasipiktinimas dėl pasirinktų koalicijos partnerių. Kokios yra šiuolaikinės socialdemokratijos idėjos ir kas yra jų taikinys? Kaip Lietuvos ateitį strateguoja socialdemokratai? Šią temą aptariame su politologu, buvusiu LSDP nariu ir vicepirmininku, daktaru Liutauru Gudžinsku.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    53 分
  • Kokia mažųjų pasaulio centrų galia?
    2024/11/12
    Vis labiau į megapolius besitelkiančiame, greitėjančiame pasaulyje atsiranda ir nostalgija ramesniam gyvenimui, lėtesnei laiko tėkmei, vietos nulemtai tapatybei. Ar miestelių gyventojai yra nykstančio pasaulio dalis? Ką suteikia prisirišimas prie gimtųjų vietų, tarmės ir savų pasakojimų? Kokia mažųjų pasaulio centrų galia? Apie tai – su pedagogu, muziejininku, redaktoriumi, istorijų pasakotoju Viktoru Stanislovaičiu.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    52 分
  • Ką kapinės liudija apie mūsų santykį su mirtimi ir amžinybe?
    2024/11/05
    Ką kapinių sutvarkymas leidžia mums suprasti apie tai, kaip konkreti visuomenė žvelgia į mirtį ir amžinybę? Kodėl šiuolaikinės kapinės ima priminti automobilių stovėjimo aikšteles? Kaip bėgant dešimtmečiams kinta kapinių priežiūros įpročiai? Ir kodėl į kapinių priežiūrą derėtų žvelgti ir per ekologijos prizmę? Šiuos klausimus svarstome kartu su Vilnius Tech Architektūros fakulteto tyrėja Egle Bazaraite.

    Ved. Paulius Gritėnas ir Donatas Puslys
    続きを読む 一部表示
    52 分