エピソード

  • Borzymów w gminie Oleśnica
    2025/04/21
    Pierwsze historyczne zapisy o tej miejscowości pochodzą z końca XIV wieku. Pisał o niej też w kronikach Jan Długosz. Miejscowość przechodziła różne dzieje - jest wiele zawiłości związanych ze sprawami właścicielskimi i zakonem paulinów. Do Borzymowa w gminie Oleśnica zapraszają Cezary Jastrzebski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    42 分
  • Świętokrzyskie piety
    2025/04/20
    Wielkanoc to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Jezus Chrystus zwycięża śmierć. Jednym z symboli wielkanocnych w sztuce jest wizerunek Matki Bożej trzymającej na kolanach zmarłego syna. Właśnie śladami świętokrzyskich piet podążają Cezary Jastrzebski i Robert Szukielewicz.
    続きを読む 一部表示
    40 分
  • Śladami biskupa Lamberta I
    2025/04/13
    Przekazy źródłowe na temat tego hierarchy są niejasne i sprzeczne. Niektórzy historycy poddają w wątpliwość samo jego istnienie, inni twierdzą, że był synem Bolesława Chrobrego i Niemki Ody. Natomiast na Św. Krzyżu jest polichromia pokazująca jego postać. Śladami biskupa krakowskiego Lamberta I podążają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    40 分
  • Binkowice w gminie Ożarów
    2025/04/06
    Pierwsze wzmianki pisane o miejscowości pochodzą dopiero z XV wieku, choć odnaleziono tu pozostałości kultury mierzanowickiej i łużyckiej. Czarną kartą w historii miejscowości jest próba zamachu na króla Zygmunta III Wazę dokonanego przez jej właściciela. Do dziś mówi się pleść jak Piekarski na mękach. Do Binkowic, w gminie Ożarów zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    42 分
  • Sieńsko w gminie Słupa
    2025/03/23
    Ślady osadnictwa sięgają czasów prehistorycznych, jednak pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pojawiają się dopiero w XIV wieku. Pisał o niej również Jan Długosz. Z miejsce tym związany był Mikołaj Rej. Do Sieńska, w gminie Słupia zapraszają Cezary Jastrz\ębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    43 分
  • Księstwo Wiślickie cz. 2
    2025/03/16
    Bolesław Krzywousty podzielił państwo polskie na dzielnice. Okres bratobójczych walk trwał blisko 200 lat do zjednoczenia kraju przez Władysława Łokietka. W tym czasie na mapie dwukrotnie pojawiło się Księstwo Wiślickie. Wincenty Kadłubek pisał m.in. o słynnej grze w kości księcia Kazimierza Sprawiedliwego z jednym z rycerzy, podczas której doszło do rękoczynów. Śladami Księstwa Wiślickiego podążają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    41 分
  • Księstwo Wiślickie cz. 1
    2025/03/09
    To był jeden z najtrudniejszych okresów naszej historii. W 1138 roku Bolesław Krzywousty podzielił państwo polskie na dzielnice. Do czasu zjednoczenia przez Władysława Łokietka krajem targały bratobójcze walki. Był to jednak czas korzystny dla Wiślicy. Do Księstwa Wiślickiego zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    45 分
  • Wola Żyzna w gminie Szydłów
    2025/03/02
    Wioska była własnością królewską. Pisał o niej już Jan Długosz w swojej Księdze Uposażeń Diecezji Krakowskiej. Z lustracji królewskich wiadomo, że przed laty były tu stawy, w których hodowano karpie oraz młyn. Do Woli Żyznej w gminie Szydłów zapraszają Cezary Jastrzebski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    20 分