エピソード

  • 9 metus iš parduotuvių konteinerių valgantis Sandrius: išmetame trečdalį savo gyvenimo
    2024/12/22
    „Statistinis lietuvis išmeta trečdalį savo gyvenimo“, - sako nemokamo gyvenimo būdo propaguotojas Sandrius Ungurys. Pašnekovas jau 9 metus neperka maisto parduotuvėse, o jį susirenka prekybcentrių konteineriuose ir sako, kad gyvena geriau negu standartinis pilietis. Kadangi buvo sunku patikėti, nusprendėme kartu su Sandriumi leistis į nuotykį ir pasižvalgyti po sostinės prekybos centro konteinerį. Radiniai pritrenkė - kepiniai dar minkšti, nesudžiūvę, vaisiai ir daržovės išmesti pakuotėmis, dauguma - ne ką prastesnės išvaizdos nei lentynose. Visko mums aprodyti Sandrius nespėjo - buvome išprašyti apsaugos, bet bendras vaizdas akivaizdus - iš parduotuvės konteinerio prasimaitinti tikrai pavyktų. Sandrius pasakoja, kad maistą rinkti parduotuvių konteineriuose pradėjo Skandinavijos šalyse, tačiau prieš 3 metus grįžęs į Lietuvą suprato, kad ir pas mus situacija jau ne ką prastesnė. Su Sandriumi kalbėjomės apie maisto švaistymo problemos mastą, diskutavome apie priežastis. Aptarėme Lietuvos parduotuvių darbuotojų kultūrą ir ką apie mūsų šalį sufleruoja didėjantys išmetamo maisto kiekiai. Pabandėme įsivaizduoti sunkumus, kuriuos kuria besaikis mūsų vartojimas.


    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    23 分
  • Totorių tradicijas gaivinanti Zita žąsis augina ir vytina pati: šį patiekalą buvom pamiršę
    2024/12/15
    Šį kartą laida jus nukels į musulmonų-sunitų bendruomenės namus, kur mus pasitiko Zita Milkamanovič. Pasipuošusi tradiciniais totorių drabužiais, pašnekovė pakvietė prisėsti gurkštelti tradicinės totoriškos kavos. Zita rūpinasi tradicinių Lietuvos totorių patiekalų išsaugojimu, puoselėjimu, organizuoja patiekalų gamybos edukacijas ir dalinasi gamybos patarimais.
    Nors kulinariniu paveldu Zita susidomėjo ne taip ir seniai, ji mums atskleidė kokie yra totoriški apeiginiai patiekalai, iš ko gaminama totoriška chalva be riešutų ir kaip tradiciškai statinėje vytinama žąsis. Šį patiekalą Zita atkūrė iš senolių pasakojimų, nors kadaise tai buvo vienas pagrindinių Lietuvoje gyvenusių totorių patiekalų, taip žąsies jau kurį laiką niekas nebegamino.

    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    25 分
  • Iš miško gėrybių gyvenanti Rita: anksčiau viriau mėsą, o dabar – kankorėžius
    2024/12/08
    Instagram platformoje pastebėję Ritą Karčiauskienę, linksmai ir su dideliu užsidegimu pasakojančią apie savo gaminamą produkciją, iškart supratome, kad ši moteris verta atsidurti mūsų laidoje. Jos atvirumas ir nuoširdumas įkvėpė ir mus pačius drąsiau dalintis savo darbas. Rita, net būdama vyresnio amžiaus, išdrįso sukurti verslą ir gaminti įvairiausius maisto produktus iš to, ką teikia Lietuvos gamta. Tai - žolelės, spygliai, įvairūs žiedai ir mus labiausiai mus nustebinę cukatai iš kankorėžių. Taip, iš kankorėžių, tų pačių, nuo mūsų kraštuose augančios pušies.
    Rita papasakojo, kaip jai kilo šio neįprasto gaminio idėja bei kaip svarbu pasitikėjimas savimi susiduriant su sunkumais. „Artimieji netikėjo, vyras juokėsi, ne vieną puodą sugadinau, bet aš tvirtai žinojau - man pavyks“, - nelengvą pradžią prisimena moteris.

    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Biochemikė Rūta Lukenskienė: ne mes norime rauginto maisto, jo reikalauja mūsų mikrobiota
    2024/12/01
    Biochemikė Rūta Lukenskienė su vyru Česlovu Ukmergės rajone, Veprių kaime, įkūrė „Lukenskų namus“, kur po vienu stogu dera avangardinio meno ir kulinarinio paveldo studija. Kol vyras derina ūkišką gyvenimo būdą su menine kūryba, moteris mokslines žinias sujungė su tradicinės virtuvės archajiškumu ir mistiškumu.

    Pokalbiui prisėdome Rūtos studijoje, primenančioje alchemijos laboratoriją, kur šiuolaikinė orkaitė dera su senoviniu duonos pečiumi, o lentynose gausu prieskonių, raugalų, sūrimų ir užpiltinių. „Mano veikla - tai paminklas prosenelėms, kurios buvo labai intelektualios. Nieko neturėdamos išsprendė tiek daug problemų ir taip išradingai gamino. Dėl jų pastangų mes dabar gyvename gausoje“, - sako Rūta.

    Taikydama savo mokslines žinias ir įsigilinusi į tradicinius gaminimo būdus, pašnekovė dalinasi senoviniais maisto receptais bei gaminimo technikomis. Pašnekesį pradėję nuo kopūstų rauginimo subtilybių, aptarėme ir mikroorganizmų pasaulio niuansus bei raugintų produktų svarbą šiuolaikiniam žmogui.

    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Giedrius Vilpišauskas gamina tai, ką valgė LDK kunigaikščiai, – išlikę jų pirkinių sąrašai
    2024/11/24
    Giedrius Vilpišauskas - žinomas maisto tinklaraštininkas, knygos „Virtuvės užkariavimo menas“ autorius, išstudijavęs LDK kunigaikščių pirkinių sąrašus, nutarė atkurti viduramžius menančius patiekalus. Susitikome Giedriaus virtuvėje, kur mūsų viešnagės metu baigė troškintis ėriuko kaklas. Patiekalui gaminti naudoti ingredientai, tikėtina, galėjo būti valgomi XIV a. Lietuvoje. Kalbėjomės apie maisto produktus, kurie galėjo būti valgomi Kunigaikščio Jogailos ir jo žmonos Jadvygos rūmuose. Aptarėme mėsos troškinimo šamotiniame puode subtilybes bei tradicinę Lietuvos virtuvę, jai būdingus bruožus ir specifiką. „Norėtųsi, kad ingredientai būtų užauginti 50 km spinduliu, tai būtų didelis žingsnis link to, ką galime vadinti Lietuviška virtuve,“ - sako pašnekovas.

    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Lėtojo turizmo asociacijos vadovė Henrieta Miliauskienė: pavargome būti maitinami bet kuo
    2024/11/17
    „Mūsų ryšys su natūraliu maistu yra visiškai nutrūkęs" - sako Lietuvos lėtojo turizmo asociacijos prezidentė Henrieta Miliauskienė. Šia tema įrašėme jau daugybę pokalbių, tačiau vis dar dažnai tenka aiškintis, kas gi tas lėtasis maistas ar lėtasis turizmas.

    Lėtas, arba angliškai slow, - tai judėjimas, prieš tris dešimtmečius prasidėjęs Italijoje, kai aktyvistas Carlo Petrini 1986 m. inicijavo protestą prieš greito maisto restorano atidarymą „Piazza di Spagna” aikštėje Romoje. Ši iniciatyva, prasidėjusi nuo pagarbos maistui, išsiplėtė į visas gyvenimo sritis ir tapo judėjimu skatinančiu dirbti, mokytis ir ilsėtis darniau: atsakingiau keliauti, rinktis sveiką, natūralų maistą, gerbti tradicijas, krašto autentiką.

    Kurdami savo laidos koncepciją buvome susipažinę su lėto gyvenimo pasaulėžiūra, todėl nusprendėme, kad šis žodis geriausiai atspindi kokybišką, darnų ir atsakingą požiūrį į maistą. Labai džiaugiamės pagaliau gavę progą pasikalbėti su žmogumi, kuris lėtojo gyvenimo koncepcija domisi jau daugybę metų.

    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Kepyklą kaime atidaręs Valius: svarbiausia – geri produktai, disciplina ir meilė darbui
    2024/11/10
    „Dzūkų Magyras" - tai šeimos kepyklėlė, įsikūrusi Lazdijų savivaldyvėje, Laibagalių kaime. Kepyklėlės savininkas Valius Čepanonis, trisdešimt metų dirbęs sostinės restoranų, viešbučių ir kavinių virtuvėse, grįžo į savo gimtąjį kaimą, kur pradėjo nuosavą konditerijos verslą.
    Su Valiumi kalbėjomės apie kokybiško skanėsto paslaptis: nuo įdomaus recepto, gerų produktų pasirinkimo iki meilės savo darbui. Kepėjas pripažįsta, kad negali sau leisti „kirsti kampų“, nes, siekdamas kokybės, privalo tiksliai laikytis recepto ir negali praleisti nė vieno gamybos punkto ar produktų pakeisti pigesniais.
    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分
  • Sveikos gyvensenos konsultantas Gediminas Grigelis: esu bandęs fermentuoti beveik viską
    2024/11/03
    Viešėdami Dzūkijoje privalėjome apsilankyti Lietuvos sveikatingumo mekoje - Druskininkuose. Čia su mumis pasikalbėti sutiko biologas, kineziterapeutas, sveikos gyvensenos konsultantas Gediminas Grigelis.


    Gediminas sako, jog turbūt nėra tokio maisto produkto, kurio jis nebūtų bandęs surauginti, - juk gerosios bakterijos ir jų išskiriami fermentai ne tik papildo organizmą mikroelementais, bet ir palengvina virškinimą.


    Sveikos gyvensenos konsultantas laidoje dalijasi ir keletu rauginto maisto receptų, kuriuos pats labai dažnai naudoja savo buityje, ir tvirtina, kad tai - jo jaunatviškumo paslaptis. Tačiau pokalbio su Gediminu kviečiame klausyti ne kaip sveikatos gido ar receptų laidos, o kaip kelionės į fermentuoto maisto pasaulį ir išgirsti, ką apie lėto maisto kultūrą atskleidžia mikroorganizmų karalystė.


    Ved. Simona Ševčenkaitė ir Paulius Briedis
    続きを読む 一部表示
    24 分