エピソード

  • Láska z krabice? DÁSATO s Jankou Galatovou
    2024/12/30

    Nalaďte sa na Vianoce v DÁSATO rozhovore, kde vyspovedáme zakladateľku skvelej iniciatívy "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?" Dozviete sa aj ako ešte inak sa dá pomáhať, koľko to stojí energie a peňazí a prečo to tie tisícky dobrovoľníkov na celom Slovensku už 7 rokov robia. Prezradí aj čo rozrozprávalo babku, ktorá už 15 rokov mlčala, aké ďalšie prospešné projekty vymysleli a dá sa do nich zapojiť. Prajem príjemné sledovanie a nezabúdajte, že ❤️DÁSATO.

    続きを読む 一部表示
    35 分
  • DÁSATO čestne a transparentne? s Radanou Deščíkovou
    2024/12/23

    V tomto dieli DÁSATO sme sa pokúsili o ťažkú úlohu – priblížiť, ako funguje darcovstvo firiem cez nadačné fondy. Táto relácia je odpoveďou na nekonečné a opakované spochybňovanie transparentnosti a kvality práce neziskových pomáhajúcich organizácií. Tiež sa v nej pokúsime priniesť svetlo do mýtmi opradenej témy dvoch percent z dane, teda poukazovania podielu dane, ktoré podľa kritických hlasov slúži na obohacovanie firiem alebo mizne nevedno kam. (A pritom pravda je úplne iná.)

    Radana Deščíková z Nadácie Pontis nás prevedie touto témou a objasní, ako sa posudzujú žiadosti o granty v Nadácii Pontis a či je výber profesionálny a etický.

    続きを読む 一部表示
    31 分
  • Oči dokorán pre Miroslava Cipára
    2024/12/21

    Bol ilustrátorom, maliarom, sochárom, aj grafickým dizajnérom. S teoretikom Jánom Kralovičom sa rozprávame o živote a diele univerzálneho umelca Miroslava Cipára (1935 - 2021).

    続きを読む 一部表示
    27 分
  • Nedeľná nekázeň: Posilniť múdrosť oproti moci
    4 分
  • Kóšer podcast: čo sa spieva na chanuku (židovské modlitby X.)
    2024/12/15

    Rabín Miša Kapustin sa venuje básni-modlitbe Maoz Cur, ktorá je typická pre židovský sviatok svetiel. Pripomína časy, keď Židia volali po silnom Bohu.

    続きを読む 一部表示
    19 分
  • V ženskom rode: Jana Jablonická Zezulová: Kontinuita feminizmu na Slovensku je veľmi krehká, každá generácia ho akoby objavuje nanovo
    2024/12/13

    Vyštudovaná historička a filozofka Jana Jablonická Zezulová sa venuje téme rodovej rovnosti. V súčasnosti pracuje ako kurátorka v Múzeu mesta Bratislavy. Dlhodobo sa zaujíma o životné podmienky a príbehy žien, históriu feminizmu a rodové štúdiá. Spolu sa zhovárame o živote a diele Hany Gregorovej – výnimočnej ženy, ktorá bojovala za práva žien na Slovensku. Gregorová však nebola "len" feministkou. Bola predovšetkým uvedomelým človekom, scestovaným, zvedavým a otvoreným. Ľudácky režim ju nazval "protislovenskou a štvavou" pretože tvrdila, že milovať svoju krajinu a svojich ľudí neznamená nenávidieť tých druhých. Aj vďaka Hane Gregorovej je dnes možnosť vysokoškolského štúdia pre ženy v našej krajine bežnou záležitosťou, hoci kedysi tomu tak rozhodne nebolo. Aj preto sa s Janou zhovárame aj o tom, ako vyzerá feminizmus na Slovensku dnes, prečo je o týchto témach dôležité hovoriť, a aké príbehy ju pri jej práci najviac fascinujú.

    続きを読む 一部表示
    51 分
  • Krajina mladých: Sú mladí na sociálnych sieťach v bezpečí?
    2024/12/06

    Skoro každý mladý Európan a Európanka sú denne na internete a väčšina z nich priznáva, že sú na sociálnych sieťach. Čo ich tam však čaká? V poslednej epizóde podcastu Krajina mladých v roku 2024 sa pozrieme na to na akých sociálnych sieťach sú väčšinou mladí ľudia, s akými obsahmi tam prichádzajú do kontaktu a aký vplyv to má na ich správanie, zdravie, ale aj názory. Pozrieme sa aj na to koľko je na slovenských sieťach toxického obsahu a ako sa šíri. Spýtame sa aj na to či niekto alebo niečo chráni nás a naše deti v online prostrední a čo môžeme preventívne urobiť aby mohli mladí ľudia sociálne siete používať a nemuseli sa ich báť – napríklad aj počas nadchádzajúcich sviatkov.

    続きを読む 一部表示
    52 分
  • V ženskom rode: Martina Čechová: Množstvo odpadu máme vo svojich rukách. To, čo my už nepotrebujeme, môže ďalej slúžiť iným ľuďom
    2024/12/03
    Martina Čechová je manažérkou cirkulárnej ekonomiky. Pracuje v Bratislavskom centre opätovného použitia KOLO, kam môžu ľudia doniesť funkčné veci, ktoré už sami doma nepoužívajú. Priamo tak prispejú k znižovaniu množstva odpadu v hlavnom meste. Martina o sebe bez hanby hovorí, že je smetiarkou. Vysvetľuje, že v skutočnosti je odpad pre nás všetkých obrovským zdrojom do budúcna, a tak sa k nemu musíme aj stavať. Podľa nej majú aj malé individuálne kroky v prospech ochrany životného prostredia zmysel. "Ako rodičia sme príkladom deťom, ako kamaráti alebo kolegovia môžeme byť inšpiráciou pre ostatných. Naše zodpovedné rozhodnutia môžu vždy niekoho ovplyvniť, a tým sa postupne rozširuje ich potenciál," hovorí a dodáva: "Človek, ktorý príde do KOLO si uvedomí, že všetky veci na policiach mohli skončiť v smetiaku pred domom. Nestalo sa tak len preto, že sa niekto rozhodol ich nevyhodiť a priniesol ich k nám. Vďaka tomu fungujú a slúžia iným ľuďom ďalej."
    続きを読む 一部表示
    54 分