『#ASPLodz』のカバーアート

#ASPLodz

#ASPLodz

著者: #ASPLodz | Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi | Eco Make
無料で聴く

このコンテンツについて

Eco Make — rozmowy z projektantami, designerami, artystami, dydaktykami, specjalistami w swojej dziedzinie, czułymi obserwatorami i aktywistami społecznymi. Wspólnym mianownikiem jest refleksja nad teraźniejszością, przyszłością oraz ekologią i zrównoważonym rozwojem. ASPiracje — podcast o zdolnych absolwentach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zastanawiasz się, jaki wybrać kierunek studiów i czy ASP jest dla Ciebie? Ten podcast to także swoisty przewodnik po studiowaniu. Podcast przygotowuje Marta Pokorska-Jurek — autorka książek, absolwentka i dydaktyczka ASP, socjolożka i design managerka.#ASPLodz | Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi | Eco Make アート
エピソード
  • Eco Make | Za czym tęsknimy, słuchając podcastów naukowych? | Karolina Głowacka
    2025/07/21

    Kto słucha podcastów popularnonaukowych i za czym tęskni? Co wyobrażają sobie naukowcy, kiedy opowiadają o swoich badaniach? Czy wiedza nas ocali?

    Posłuchaj podcastu #ASPLodz z popularyzatorką nauki Karoliną Głowacką.


    Karolina Głowacka - dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej i technologicznej. Twórczyni podkastu Radio Naukowe, współautorka książek popularnonaukowych, szefowa wydawnictwa RN. Popularyzatorka nauki od niemal 18 lat, laureatka rozlicznych nagród za prowadzenie podcastów oraz popularyzację nauki.


    Rozmawia Marta Pokorska-Jurek.


    #asplodz #podcastasp #karolinagłowacka #radionaukowe

    続きを読む 一部表示
    44 分
  • Eco Make | Przedmioty znikają! Tak się zmienia design | dr Rafał Dobruchowski
    2025/07/07

    Dlaczego przedmioty znikają? Co przyprawia studentów wzornictwa o gęsią skórkę? Jakie były przełomowe momenty dla designu?

    Posłuchaj podcastu #ASPLodz z dr-em Rafałem Dobruchowskim.


    Dr Rafał Dobruchowski - dyrektor Instytutu Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 1996 wykładowca łódzkiego ASP na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych nadany przez wydział Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uprawia działalność projektową w obszarze wzornictwa przemysłowego. Autor trwającego cyklu realizacji struktur użytkowych z tektury falistej pod wspólnym tytułem „Siedzieć za Grosze”.


    Projekt, przy którym pracował ECO CPR otrzymał II nagrodę podczas prestiżowych targów IPITEx. Projekt zdobył również złoty medal (Gold Prize) Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Tajlandii (National Research Council of Thajland). Jest to pierwsze tego rodzaju wyróżnienie dla naukowców i badaczy spoza Azji w historii wydarzenia IPITEx!


    Rozmawia Marta Pokorska-Jurek.


    #asplodz #podcastasp #ecodesign #ecomake


    続きを読む 一部表示
    38 分
  • Eco Make | Co ma ciało do rzeczy? Batura, sen i środki przeciwbólowe | dr Dominika Byczkowska-Owczarek
    2025/06/12

    Co ma ciało do rzeczy? Jeśli nie seks, to co? Jaka potrzeba fizjologiczna jest współcześnie bardziej stabuizowana? O batutach, skalpelach, żartach neurochirurgów oraz o tym, jak zmieniło się w socjologii podejście do ciała człowieka.


    Dr Dominika Byczkowska-Owczarek pracuje w Instytucie Socjologii UŁ. Jej zainteresowania naukowe ogniskują się wokół problematyki socjologii ciała. Bada sposoby, w jakie zjawiska społeczne wpływają na ludzkie ciało, przede wszystkim w sytuacjach zawodowych.

    Prowadziła wieloletnie badania nad światem społecznym tańca towarzyskiego, kryzysem ciała w sytuacjach choroby i niepełnej sprawności oraz ciała w zawodach wysokospecjalistycznych (neurochirurga i dyrygenta orkiestrowego).

    Aktualnie prowadzi projekt badawczy dotyczący wykorzystania ciała w zawodzie tłumacza Polskiego Języka Migowego. Przewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała PTS, pasjonatka dydaktyki aktywnej i popularyzacji nauki. Autorka książek „Ciało w tańcu. Analiza socjologiczna” i "Batutą i skalpelem. Ciało w zawodach wysokospecjalistycznych", redaktorka monografii "Ciało i społeczeństwo. Socjologia ciała w badaniach i koncepcjach teoretycznych" oraz współautorka monografii „Za drzwiami oddziału. Badania etnograficzne w szpitalu”.


    Rozmawiała Marta Pokorska-Jurek.


    Książka "Batutą i skalpelem" w otwartym dostępie: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/batuta-i-skalpelem-cialo-w-zawodach-wysokospecjalistycznych/


    fot. Patrycja Piwowarska, pani fotograf



    続きを読む 一部表示
    49 分

#ASPLodzに寄せられたリスナーの声

カスタマーレビュー:以下のタブを選択することで、他のサイトのレビューをご覧になれます。